به وب سایت آلت گروپ خوش آمدید
  • تهران انتهای اتوبان شهید همت - بزرگراه شهید خرازی - بلوار نهاوند - میدان آرامش - مجتمع رزمال جنوبی - طبقه ۹ - واحد ۹۰۷ - شرکت دقایق سفر ایرانیان - آژانس آلت گروپ (مشاوره در خصوص دریافت شهروندی دومینیکا)
  • ٠٢١٤٠٤٤٨٩٠١
  • info@altgroupir.com
  • 10 تا 6 عصر

آشنایی با کشور مصر

مصر با نام رسمی جمهوری عربی مصر کشوری عربی در شمال شرقی قاره آفریقا است و شبه جزیره سینا هم که در قاره آسیا قرار گرفته بخشی از قلمرو این کشور است. مصر با جمعیت ۱۰۲ میلیون نفری، ۱۴ام در پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان، پرجمعیت‌ترین کشور در خاورمیانه و بعد از نیجریه و اتیوپی، سومین کشور پرجمعیت در قاره آفریقا است. بیشتر جمعیت آن در حاشيه رود نیل زندگی می‌کنند. مصر یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری بوده و آثار باستانی متعدد موجود در این کشور که مهم‌ترین آنها اهرام ثلاثه مصر است گردشگران زیادی را جذب این کشور می‌کند. حدود ۱۲٪ نیروی کار مصر در بخش گردشگری و شهرهای تفریحی ساحل دریای سرخ فعالیت دارند. اقتصاد مصر یکی از متنوع‌ترین منابع درآمدی را در کشورهای خاورمیانه داراست و بخش‌های گردشگری، کشاورزی، صنعت و خدمات هر کدام به نسبتی تقریباً مساوی در تولید داخلی این کشور سهم دارند.

دین رسمی مصر اسلام و زبان رسمی آن عربی است.
رتبه کشور مصر در بخش خدمات رفاهی در شهر بسیار زیاد است به طوری که دولت سعی کرده است سیستم حمل و نقل و شهرنشینی را به ارزش مشخصی دنبال نماید.
رتبه این کشور در زمینه تحصیل و دانشگاه‌هایی که به تأسیس رسیده است با رشد بیش از ۱۲ درصدی همراه است. وضعیت بهداشت و درمان در کشور مصر تغییراتی داشته است البته که بهداشت و درمان در این کشور به صورتی دنبال می‌شود که افراد بتوانند از آن برخوردار شوند. درمان‌های بیمارستانی و وضعیتی که برای بیمه‌های گردشگری در این کشور دیده می‌شود بسیار عالی است البته که دولت سعی به بهبود وضعیت اقتصادی کشور مصر دارد و تا حد زیادی در این زمینه موفق بوده است.
رشد منفی اقتصادی در کشور مصر بسیار کمتر دیده می‌شود. خدمات رفاهی این کشور در بخش کاری و همینطور فضای شرکتی نیز رویت شده است. وضعیت مالی کشور مصر به شکلی است که اشخاص بتوانند از آن استفاده ویژه‌ای داشته باشند. در اقتصاد این کشور درمان به صورت حرفه‌ای دنبال می‌شود و البته که جذب پزشک در این کشور نیز اصولی است. قیمت پوند کشور مصر در رتبه جهانی این کشور تأثیر دارد.

معرفی شهرهای مصر (( قاهره ))

قاهره پایتخت کشور مصر است و بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در این کشور محسوب می‌شود و یک کلان شهر محسوب می شود و جمعیت زیادی در این شهر مشغول به کشاورزی هستند و امرار معاش در قاهره اغلب در مسیر کشاورزی صورت می‌گیرد البته که قاهره یکی از بهترین شهرهای مهاجرپذیر مصر محسوب می‌شود.
قاهره در شمال شرقی مصر واقع شده و به دلتای نیل نزدیک است. از سوی دیگر شاهد دریای مدیترانه در شمال این شهر هستیم. براساس اطلاعات منتشر شده و بررسی‌های مختلف ظاهرا شهر قاهره یکی از بزرگ‌ترین شهرهای خاورمیانه بوده و شانزدهمین شهر پرجمعیت جهان است.

 

شهر الکساندرا (( یا همان اسکندریه))

اسکندریه از دیگر شهرهای مهم کشور مصر است، این شهر دارای فضای دیدنی زیادی است و در لیست شهرهایی قرار دارد که اغلب برای گردشگری گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود.

شهر افسانه ای اسکندریه توسط اسکندر زمانی که در حال لشکرکشی به مصر به قصد فتح تمام جهان (در آن زمان) بود، بنا شد.
اکنون دانشمندان رد پای این شهر که هفت قرن قبل از ورود اسکندر کبیر به آن قدمت داشته را در زیر آب ها یافته اند. نتایج به دست آمده نشان می دهد احتمالاً قسمتی از داستان ادیسه هومر در این شهر رخ داده است. این کشف می تواند نوری به دنیای باستان بتاباند.
شهر الکساندرا (یا همان اسکندریه) در ساحل مدیترانه در سال۳۳۲ قبل از میلاد بنا شد. این شهر به علت داشتن کتابخانه بزرگ که در زمان خود بزرگ ترین کتابخانه جهان بود و داشتن فانوس دریایی در جزیره فرعون ها که یکی از عجایب هفت گانه جهان است بسیار شهرت داشت. بنا به اعتقاد برخی از باستان شناسان این شهر روی روستایی به نام راکتدت که مردمانش به ماهیگیری اشتغال داشته اند بنا شده است. زمانی که از کف دریا در بندر اسکندریه لایروبی به عمل آمد معلوم شد که شهری بسیار بزرگ و پیشرفته هزار سال قبل از میلاد مسیح در این مکان وجود داشته است.
نتایج به دست آمده از این کشف موجب جنجال زیادی در بین مورخان شده است.

 

(( جیزه )) سومین شهر بزرگ مصر

جیزه در استان جیزه قرار دارد و هرم آن یعنی هرم بزرگ جیزه شهرت جهانی دارد. هرم بزرگ جیزه در اصل همان هرم خوفو بزرگ ترین هرم از اهرام سه گانهٔ مصر است. ساخت این هرم در زمان حیات فرعون خوفو آغاز شد ولی مدتها بعد از مرگ او به پایان رسید. این هرم هم مانند هرمهای دیگر شامل مقبرهٔ شاه و ملکه به صورت مجزا است که البته بعد از اکتشاف هر دو خالی بوده اند. سطح زیر بنای هرم ۲۳۰ در ۲۳۰ متر مربع است و در بنای آن سنگهایی از یک تن تا چهل تن به کار رفته اند. گفته می شود که حدود ۱۰۰٬۰۰۰ کارگر برای ساختن این بنا، بیشتر از ۲۰ سال زحمت کشیده اند.
جیزه یک شهر ساکت است این شهر کمی عجیب ساخته شده است و فضای معماری این شهر به صورتی است که گویی به صد سال گذشته سفر کرده‌اید.
جیزه، پایتخت اهرام مصر لقب گرفته، تنها 8 کیلومتر از این سرزمین رنگارنگ را در بر گرفته، اما مانند گوهری در مصر می درخشد. اگرچه جیزه در میان صحرایی برهوت و دل انگیز محصور شده اما جذابیت این شهر منحصر به جاذبه های طبیعی آن نیست و اهرام بزرگ جیزه و میراث کهن آن را نباید دست کم گرفت.

شهر پورت سعید

پورت سعید یک شهر بسیار لوکس با فضای بازسازی شده و بی‌نظیر است این شهر در سال‌های گذشته محل زندگی افراد مشهور بوده است. پورت سعید دارای یک لنگرگاه مصنوعی زیبا و کوچه‌های مستقیم و باز و ساختمان‌های آباد اروپایی و آب‌انبار تجاری بزرگی‌ست که هنگام تعیین محل کانال سوئز بنام خدیو مصر، سعید پاشا نامیده شد. پورت سعید، در پایان قرن نوزدهم میلادی بزرگترین ایستگاه بارگیری زغال‌سنگ جهان، عمدتاً برای تجارت از طریق کانال سوئز، و در آغاز قرن بیستم مرکز صادرات کتان، برنج و دیگر محصولات کشاورزی ناحیه دلتای نیل شرقی و همچنین مرکز فرآوری ماهی بود. امروزه منسوجات، البسه، شیشه، چینی، لاستیک و باتری اتومبیل و ساعت از صنایع ساخت پورت‌سعید است. همچنین پورت سعید دارای دو نیروگاه گازی برق، صنایع رایانه، ساختمان سازی ، چاپ و تسهیلات کشتی سازی است.

شهر سوئز در مصر

سوئز در کشور مصر برای سرمایه‌گذاری بی‌نظیر است، این شهر به دو بخش اقتصادی و تجاری تقسیم شده است و در لیست بهترین شهرها برای ورود سرمایه قرار دارد.
داریوش بزرگ، پادشاه بزرگ ایران از خاندان هخامنشی هنگامی که می‌خواست بخش‌های باختری و خاوری شاهنشاهی خود را با یک راه آبی به هم بپیوندد، دستور ساخت آبراهی میان دریای سرخ و دریای مدیترانه را از راه نیل در اواخر سدهٔ ششم پیش از میلاد داد تا کشتی‌های ایرانی بتوانند به راحتی از آن عبور کنند. سرپرستی ساخت این آبراه را مهندس ((ارتاخه)) از مهندسان ایرانی عصر هخامنشی به عهده داشت. با این حال آبراهی که داریوش بزرگ در آن زمان حفر کرد با آبراه کنونی که به دست((مون فردیناند او سپس)) در سال ۱۸۶۹ میلادی حفر شد، اختلاف‌هایی دارد. چراکه آبراه داریوش بزرگ بر خلاف آبراه کنونی قدری بالاتراز بوباستیس شروع می شد و به نیل و در نهایت به دریای سرخ می پیوست، در حالی که آبراه کنونی از پورت سعید آغاز و به خلیج سوئز ختم می شود.

داریوش لوحه ای سنگی با خطوط میخی پارسی، ایلامی، بابلی و مصری را به یادمان گذاشت:
منم داریوش، شاه شاهان، شاه کشورهایی که تمام نژادها مسکون است. شاه این سرزمین بزرگ تا آن دورها، پسر ویشتاسب هخامنشی… من پارسی هستم و به همراهی پارسیان مصر را گرفتم، امر کردم این کانال را بکنند از «پی‌رو» نیل که از مصر جاری است تا دریایی که از پارس بدان روند. این آبراه کنده شد چنان‌که فرمان دادم و کشتی‌ها از مصر بوسیلهٔ این کانال به‌سوی پارس روانه شدند چنان‌که ارادهٔ من بود.