به وب سایت آلت گروپ خوش آمدید
  • تهران انتهای اتوبان شهید همت - بزرگراه شهید خرازی - بلوار نهاوند - میدان آرامش - مجتمع رزمال جنوبی - طبقه ۹ - واحد ۹۰۷ - شرکت دقایق سفر ایرانیان - آژانس آلت گروپ (مشاوره در خصوص دریافت شهروندی دومینیکا)
  • ٠٢١٤٠٤٤٨٩٠١
  • info@altgroupir.com
  • 10 تا 6 عصر

آشنایی با ایالت متحده مکزیک

کشور مکزیک در قسمت جنوبی آمریکای شمالی واقع شده است. این کشور پس از برزیل و آرژانتین، سومین کشور بزرگ آمریکای لاتین محسوب می‌شود. مساحت مکزیک ۱,۹۷۲,۵۵۰ کیلومتر مربع است و می‌توان گفت ۴ برابر کشور اسپانیا است. زبان رایج مردم مکزیک، اسپانیایی است و بیشترین جمعیت اسپانیایی زبان‌ها در این کشور هستند. مکزیک دارای خطوط ساحلی گسترده در خلیج مکزیک و اقیانوس آرام است. ایالات متحده آمریکا و گواتمالا همسایگان این کشور هستند و با کوبا و هندوراس مرزهای دریایی مشترک دارد. این کشور دارای ۳۱ ایالت است و مکزیکوسیتی بعنوان نهادی جداگانه درنظر گرفته می‌شود. مکزیکوسیتی که پایتخت مکزیک است، یکی از بزرگترین کلان‌شهرهای جهان نیز محسوب می‌شود. برخلاف باورهای اشتباه در مورد مکزیک، این کشور غنی از تاریخ، سنت و فرهنگ است. در بسیاری از مناطق روستایی مکزیک هنوز مردم بومی ساکن هستند که زندگی بسیار مشابه زندگی اجداد خود را دارند. در این مقاله تاریخ و جغرافیای کشور مکزیک، فرهنگ مردمان مکزیکی و اقتصاد این کشور را بررسی خواهیم نمود.

پرچم مکزیک دارای سه نوار عمودی به رنگهای سبز، سفید و قرمز است. هر کدام از این رنگ ها در گذشته دارای ماهیم اصی بوده اند ولی امروزه مفاهیم آن ها دست خوش تغییراتی شده است. رنگ سبز به نشانه امید به زندگی، رنگ سفید نماد اتحاد و یکپارچگی بین ملت و رنگ قرمز نماد خون های ریخته شده جهت استقلال این کشور می باشد.
همچنین نماد عقاب، مار و کاکتوس در مرکز پرچم، اشاره به افسانه زمان شکل گیری تمدن ازتک ( تمدن سرخ پوستی باستانی ) دارد. همچنین هر ساله روز ملی پرچم (24 فوریه) به عنوان هویت و فرهنگ مکزیک، در این کشور جشن گرفته می شود.

شرکت آلت گروپ (دقایق سفر ایرانیان ) نماینده رسمی کشور دومینیکا فعالیت های خود در زمینه مشاوره و اخذ پاسپورت و شهروندی کشور دومینیکا

برخی از شرایط اخذ پاسپورت دومینیکا از لینک میتوانید مطالعه بفرمایید 

در صورت تمایل تماس کارشناسان ما با شما فرم مقابل را پر و ارسال کنید 

جغرافیا و آب و هوای کشور مکزیک :

مکزیک سرزمینی با کوه‌های مرتفع و دره‌های عمیق است. در شمال این کشور بیابان‌های گسترده قرار دارند و جنگل‌های انبوه، شرق و جنوب را فرا گرفته‌اند. قسمت اعظمی از مکزیک توسط کوه‌ها پوشانده شده است. رشته کوه‌های سیرا مادره در غرب و شرق این کشور همچنین رشته کوه‌های کوچک در فلات مرکزی قرار دارند. این مناطق، غنی از فلزات ارزشمندی مانند نقره و مس هستند. جنوب مکزیک دارای آب‌وهوای گرمسیر و بخش شمالی آن خشک است. از این رو جمعیت وسیعی از مردم این کشور در بخش مرکزی آن ساکن هستند. از ویژگی‌های زندگی در مکزیک می‌توان به برخورداری از تنوع آب‌و‌هوا اشاره کرد. ازجمله مناطقی با آب‌و‌هوای گرم و مرطوب، معتدل و خشک، مناطقی کوهستانی، کوهپایه‌ای، فلات، بیابانی و دشت‌های ساحلی وجود دارد که همگی دارای شرایط آب‌و‌هوایی خاص خود هستند. اما بطورکلی می‌توان گفت کشور مکزیک به دو منطقه آب‌و‌هوایی تقسیم می‌شود: یک منطقه معتدل در شمال و یک منطقه گرمسیری در جنوب. در منطقه معتدل شمال، دما ممکن است در تابستان گرم باشد و اغلب از ۲۶ درجه سانتی‌گراد فراتر می‌رود. در زمستان اما به طور قابل توجهی سردتر می‌شود. درمقابل، دما در فصول مختلف در مناطق گرمسیری بسیار کم تغییر می‌کند .

فرهنگ مردم در کشور مکزیک :

خانواده یکی از مهم‌ترین عناصر در جامعه مکزیک است. مکزیکی‌ها هنگام صحبت کردن بسیار نزدیک یکدیگر قرار می‌گیرند و فاصله گرفتن را در این مواقع دور از ادب می‌دانند. در جشن‌ها و مراسمات با تأخیر حاضر می‌شوند بطوری‌ که این رفتار اجتماعی جزئی از فرهنگ آنان محسوب می‌شود. البته باید گفت این ویژگی مردم مکزیک تحت تأثیر ترافیک‌های سنگین مناطق شهری است. موسیقی و رقص در فرهنگ مکزیک بسیار مورد توجه است. Jarabe Tapatio (رقص کلاه مکزیکی) یکی از رقص‌های شاخص مکزیک است که بعنوان رقص ملی این کشور نیز از آن یاد می‌شود. از دورافتاده‌ترین دهکده بومی گرفته تا مکزیکوسیتی حداقل یک روز در سال را به یک جشن بزرگ اختصاص می‌دهند. از جمله جشن‌های این کشور می‌توان از جشن روز استقلال مکزیک که در ۱۶سپتامبر برگزار می‌شود، نام برد. این جشن بزرگترین جشن ملی مکزیک است که برای آزادی این کشور از سلطه‌ی اسپانیا برگزار می‌شود. مهم‌ترین تعطیلی مذهبی که در روز ۱۲دسامبر آن را جشن می‌گیرند، جشن بانوی گوادالوپ است که مردم در کلیسای گوادالوپ مکزیکوسیتی جمع می‌شوند. سماناسانتا (هفته‌ی مقدس) تعطیلات اصلی مکزیک است که قیام مسیح را جشن می‌گیرند. مردم از سراسر جهان به مکزیک می‌آیند تا با تنوع فرهنگی این کشور آشنا شوند، در مناطق گرمسیر و سرسبز قرار بگیرند و از قیمت‌های نسبتاً پایین استفاده کنند. گردشگران آمریکایی بیشترین بازدیدکنندگان از این کشور را تشکیل می‌دهند.

نگاهی به تاریخ کشور مکزیک :

مردم اولمک، اولین جامعه مکزیک، در جنوب شرقی این کشور حدود سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد ظهور کردند. پس از آن‌ها اقوام مایا، تولتک و آزتک آمدند. جوامع باستانی مکزیک شهرهای بزرگ و اهرام عظیمی را بنا کردند. ستاره‌‌ها و سیارات را مورد مطالعه قرار دادند تا تعیین کنند که چه موقع گیاهان را بکارند و مراسم‌ها را برگزار نمایند. اسپانیایی‌ها در اوایل سال‌های ۱۵۰۰ میلادی وارد مکزیک شدند. مردم آزتک از آبله و سایر بیماری‌هایی که اسپانیایی‌ها با خود آورده بودند، بیمار شدند. اسپانیایی‌ها همچنین پایتخت آزتک را که Tenochtilán نامیده می‌شد، تصرف و تخریب کردند و تا سال ۱۸۲۱ میلادی بر مکزیک حکومت کردند.“سانتا آنا” از سال ۱۸۲۳ تا ۱۸۳۶ میلادی به عنوان رئیس‌جمهور مکزیک خدمت کرد. او همچنین قانون اساسی جدیدی تنظیم کرد. جمهوری مکزیک فدرال متشکل از ۱۹ ایالت و چهار سرزمین توسط وی ایجاد شد. پس از او به دنبال اشغال مکزیک توسط فرانسوی‌ها، “پورفیریو دیاز” از ۱۸۷۶ تا ۱۹۰۹ میلادی به عنوان رئیس‌جمهور خدمت کرد.

 

مردم مکزیک که از توزیع نامتوازن ثروت و قدرت در آن زمان خسته بودند، انقلاب مکزیک را در سال ۱۹۱۰ میلادی آغاز کردند. جنگ داخلی ۱۰ ساله منجر به حداقل ۲ میلیون تلفات شد. مکزیک در جنگ جهانی دوم با اعلام جنگ علیه آلمان و ژاپن به متحدین پیوست. سقوط بازار جهانی نفت در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی، مکزیک را در یک بحران اقتصادی جدی فرو برد. زمانیکه “میگل دلامادرید هرتادو” در سال ۱۹۸۲ میلادی ریاست جمهوری را به دست گرفت، اقتصاد مکزیک در آستانه سقوط بود. دولت اقدامات گسترده‌ای را اعمال كرد و در سال ۱۹۸۵ میلادی مرحله اول برنامه ۱۴ ساله بازسازی بدهی را با بستانكاران خارجی امضا كرد. در سپتامبر ۱۹۸۵، در اثر آسیب شدید زمین‌لرزه به پایتخت و کشته و زخمی شدن هزاران نفر، اقتصاد مکزیک دچار یک عقبگرد اضافی شد. اما با شروع جهش مجدد قیمت نفت در سال ۱۹۸۷میلادی، چشم انداز اقتصادی این کشور روشن شد. پس از آن، توافق‌نامه تجارت آمریکای شمالی (NAFTA) با کانادا و ایالات متحده در سال ۱۹۹۳ تصویب شد. هدف از تصویب موافقت‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی و استراتژی‌های جدید اقتصاد مکزیک، تبدیل شدن مکزیک به یکی از آینده‌‌دارترین اقتصادهای جهان بود. امروزه مکزیک در زمینه رشد اقتصادی گام‌های چشمگیری برداشته و در حال پیشرفت است. پایگاه تولید قوی و متنوع مکزیک باعث می‌شود اقتصادی پایدارتر از گذشته داشته باشد. علاوه براین، دولت مکزیک مانند گذشته با کسری بزرگ فدرال روبرو نیست و وضعیت بدهی آن بهتر کنترل می‌شود.

دیدنی ترین شهرهای مکزیک :

شهر مکزیکوسیتی، شهر مونتری، شهر موریلیا، شهر آکاپولکو، شهر گوادالاخارا، شهر پوئبلا، شهر گوآناخوآتو