به وب سایت آلت گروپ خوش آمدید
  • تهران انتهای اتوبان شهید همت - بزرگراه شهید خرازی - بلوار نهاوند - میدان آرامش - مجتمع رزمال جنوبی - طبقه ۹ - واحد ۹۰۷ - شرکت دقایق سفر ایرانیان - آژانس آلت گروپ (مشاوره در خصوص دریافت شهروندی دومینیکا)
  • ٠٢١٤٠٤٤٨٩٠١
  • info@altgroupir.com
  • 10 تا 6 عصر

پدیده شفق قطبی در منطقه ی آبیسکو (Abisko) سوئد

 

شفق های قطبی (Aurora )نورهای رقصانی در آسمان هستند که محصول برخورد کردن مولکول های یونیزه شده یا همان مولکول های باردار الکتریکی مثبت یا منفی موجود در یون هایی به نام یونسپهر (یونسفر) با ذرات خورشیدی می باشد. این رویداد طبیعی به طور معمول در طول شب و همینطور در عرض‌های جغرافیایی که نزدیک به دو قطب هستند اتفاق می‌افتد. اما پرسش اصلی اینجاست که چه مکان هایی به طور دقیق وجود دارند که می‌توان از آنها شفق قطبی را به وضوح تماشا کرد. ما در اینجا قصد داریم تا یکی از نقاطی را که با سفر کردن به آنجا می توانید این رقص نور رنگارنگ در آسمان را تماشا کنید به شما معرفی کنیم.


آبیسکو (( Abisko )) :

شهر شمالی سوئد، کرونا Kiruna یک دروازه به جاذبه های اطراف است. در این شهر، هتل یخی، پارک ملی کوهستانی آبیسکوAbisko وگوزنهای بزرگ را می توان مشاهده کرد، و موقعیت آن در میان کوه های Skanderna، شرایط مطلوبی را برای مشاهده نور شمالی ایجاد می کند، زیرا قله های برفی و سفید پوش آن باعث می شوند آسمان شب واضح تر دیده شده و رقص نورهای رنگارنگ در آسمان هویدا شود. زمان دیدن شفق قطبی در سوئد از ماه سپتامبر تا آوریل است و جلوه ی این پدیده از ساعت 10 شب تا 1:30 صبح می باشد. این پدیده در آسمان صاف و تیره وضوح بیشتری دارد. دره ی تورن Torne Valleyو لولئا Lulea از شهرهای دیگر سوئد هستند که این پدیده در آن ها قابل مشاهده است.

شرکت آلت گروپ (دقایق سفر ایرانیان ) نماینده رسمی کشور دومینیکا فعالیت های خود در زمینه مشاوره و اخذ پاسپورت و شهروندی کشور دومینیکا

برخی از شرایط اخذ پاسپورت دومینیکا از لینک میتوانید مطالعه بفرمایید 

در صورت تمایل تماس کارشناسان ما با شما فرم مقابل را پر و ارسال کنید 

ایستگاه کوهنوردی آبیسکو :

160 کیلومتر دور از قطب شمال، ایستگاه کوهنوردی آبیسکو قرار دارد، مکانی که بهترین چشم‌انداز از شفق‌های قطبی در سوئد است. آبیسکو دارای یک نقطه خشک است بنابراین در آنجا ابری وجود ندارد و این موقعیت برای دیدن شفق‌های قطبی فوق‌العاده است. حتی برخی بر این باورند که این منطقه بهترین مکان در دنیا است که میتوان در آن این پدیده طبیعی و زیبا را مشاهده کرد. آسمان صاف و کریستالی به این معنا است که بهترین زمان برای دیدن شفق‌های قطبی به طور کاملا واضح از بالای کوه آبیسکو است. همچنین آبیسکو نزدیک به هتل معروف یخی می‌باشد. هتل یخی هتلی است که شما می‌توانید در اتاق‌های یخی دست‌ساز اقامت کنید. در طول روز نیز می‌توانید بند کفش های اسکی خود را ببندید و در پیاده‌رو‌ها و مناطق آزاد اسکی کنید. در این منطقه امکان اسکی سرعت و اسکی با اسنوبرد وجود دارد. اما اگر اسکی کردن انرژی زیادی از شما می‌گیرد، می‌توانید بر روی یک سورتمه بنشینید و به سورتمه‌ران اجازه دهید تا هاسکی‌ها را هدایت کنند و شما را در سراسر این صحرای سفید پر از برف بگردانند .

 

هتلهای یخی دریچه ای برای مشاهده شفقهای شمالی:

بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی فصل زمستان در کشور سوئد است که از ابتدای ماه مارس تا اواخر ماه آوریل را شامل می‌شود. در این ماه ها هنرمندان زیادی در مناطق خاص از سوئد در کنار هم جمع شده و هتل های یخی زیبایی را می سازند تا گردشگران بتوانند از این هتل ها به تماشای منظره زیبای شفق قطبی بنشینند. مناطقی که برای دیدن این پدیده مناسب هستند مناطق پورجوس، لاپونیا، پارک ملی آبیسکو در سوئد، شهر جوکموک، دره تورن و همچنین شهر لولئا در استان نوبوتن می باشند.

دلیل پیدایش رنگهای مختلف در شفق قطبی :

رنگ های پدیدار شده به مکان جغرافیایی بستگی ندارند؛ کاملاً تصادفی است و به فعالیت شفق در نقاط مختلف جهان بستگی دارد. رایج‌ترین رنگ شفق های قطبی، سایه‌های سبز رنگ است. بسته به اینکه چه عناصری در چه ارتفاعی و با چه سرعتی با میدان مغناطیسی زمین در تعامل هستند، رنگ‌های مختلف شروع به ظاهر شدن می‌کنند. اگر ذرات برانگیخته اکسیژن باشند، معمولاً نور سبز یا زرد می‌بینیم؛ اگر ذرات اکسیژن در ارتفاعات بسیار بالا باشند، نور قرمزی در بالای شفق قطبی ساطع می‌شود. اگر ذرات نیتروژن باشند، به احتمال زیاد نور مایل به آبی خواهیم دید. رنگ‌های بنفش، سفید و آبی اغلب در تاج‌ها (نورهایی که به سمت شما می‌آیند) دیده می‌شوند، اما در کل رنگ سبز رایج‌ترین آنهاست.


حقایقی در مورد شفق قطبی :

 برای دیدن شفق شمالی، به یک شب تاریک و تمیز نیاز دارید. این پدیده، از اواخر شهریور تا اوایل فروردین در ساعات تاریک قابل مشاهده است که در مناطقی مانند آبیسکو و ترومسو می‌تواند تقریباً ۲۴ ساعت در روز در زمستان باشد؛ اما واقعیت این است که زمان پدیدار شدن شفق های شمالی غیر قابل پیش‌بینی است.
رنگ‌های منحصربه‌فرد شفق‌های شمالی توسط طیف گازهای زمین و ارتفاع اتمسفر که در آن برخورد ذرات خورشید و گازها اتفاق می‌افتد ایجاد می‌شوند. چشم غیرمسلح ما به راحتی می‌تواند قسمت سبز تا زرد طیف را ببیند که در آن خورشید بیشتر نور خود را ساطع می‌کند. سبز، رایج‌ترین رنگی است که مشاهده می‌شود؛ اما شفق‌های شمالی می‌توانند رنگ سفید مایل به خاکستری هم داشته باشند. حتی گاهی اوقات، شفق شمالی وجود دارد اما با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. خلاف تصور عموم، شفق های شمالی زمانی که ماه کامل است هم قابل دیدن هستند. نزدیک ترین شفق شمالی که تاکنون از زمین دیده شده، ۸۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین بوده است. جهت مقایسه، هواپیماها حدود ۱۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین پرواز می کنند. ارتفاعی که شفق‌های شمالی در آن ظاهر می‌شوند، بر روی رنگی که نشان می‌دهند تأثیر می‌گذارد. برخورد اتم های مختلف در مگنتوسفر همان چیزی است که طیف رنگی مختلفی را ایجاد می کند. این برخوردها در ارتفاعات مختلف رخ می‌دهند.
سبز، رایج ترین رنگی است که شفق های شمالی با آن ظاهر می‌شوند و در فاصله ۱۰۰ تا ۲۴۰ کیلومتری سطح زمین رخ می‌دهند. آبی و بنفش در فاصله زیر ۱۰۰ کیلومتر و قرمز در بالای ۲۴۰ کیلومتر رخ می‌دهد. همان طور که قبلاً گفتیم، برای دیدن شفق شمالی باید هوا تاریک باشد. به این معنی که برای جلوگیری از آلودگی نوری باید از شهر خارج شوید. شفق‌ شمالی در شهرهایی مانند ریکیاویک و ترومسو، زمانی که در قوی‌ترین حالت هستند، قابل مشاهده است؛ اما بهترین گزینه، این است که به دنبال مکان‌هایی در حومه قطب شمال باشید. هنگام رصد شفق شمالی به سمت شمال نگاه کنید؛ اگر ایده ای برای جهت گیری ندارید، از یک فرد محلی کمک بخواهید. شفق‌های شمالی اغلب به اندازه طلوع خورشید در یک منطقه طبیعی هستند و افراد محلی می‌دانند که بیشتر در کدام جهت ظاهر می‌شوند.

شفق های شمالی و هوای سرد :

یکی دیگر از تصورات غلط و رایج مردم این است که برای دیدن شفق شمالی باید هوا سرد باشد. شفق شمالی در واقع در تمام طول سال فعال است؛ اما از آن جایی که معمولاً فقط در ناحیه بین ۶۵ درجه و ۷۲ درجه شمالی قابل مشاهده است، از اواخر فروردین تا اوایل شهریور که منطقه شفق نزدیک به ۲۴ ساعت نور روز را تجربه می‌کند قابل مشاهده نیست. از آن جایی که برای دیدن شفق‌های شمالی، آسمان باید تاریک باشد، اواخر شهریور تا اوایل فروردین بهترین زمان برای رفتن به مقصدی است که در منطقه شفق قطبی قرار دارد و فرصتی برای دیدن آنهاست. به خاطر داشته باشید که بهترین ماه، آبان نیست؛ زیرا مقاصد پرطرفدار شفق شمالی مانند ترومسو در نروژ و کیرونا در سوئد، تقریباً ۷۰٪ احتمال بارندگی در هر روز ماه آبان دارند. بارش به این معنی است که پوشش ابری، مشاهده شفق شمالی را بسیار دشوار یا اغلب غیرممکن می‌کند.