به وب سایت آلت گروپ خوش آمدید
  • تهران انتهای اتوبان شهید همت - بزرگراه شهید خرازی - بلوار نهاوند - میدان آرامش - مجتمع رزمال جنوبی - طبقه ۹ - واحد ۹۰۷ - شرکت دقایق سفر ایرانیان - آژانس آلت گروپ (مشاوره در خصوص دریافت شهروندی دومینیکا)
  • ٠٢١٤٠٤٤٨٩٠١
  • info@altgroupir.com
  • 10 تا 6 عصر

فرهنگ، آداب و رسوم مردم فرانسه :

فرانسه، مهد تمدن و زیبایی‌ها است که آوازه آن همیشه بر سر زبان‌ها بوده و مردم از سراسر جهان تمایل به دیدن این کشور و آشنایی با آداب و رسوم مردم فرانسه را دارند. پیشنهاد می‌کنم اگر شما هم جزء علاقه‌مندان به پاریس و فرهنگ و آداب‌و‌رسوم آن هستید همراه ما باشید. در این مقاله شما را با سنت‌ها و فرهنگ‌های مختلف این کشور آشنا می‌کنیم و رسوم و آداب آن‌ها در موقعیت‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

کشور فرانسه نه تنها فرهنگ‌ های مختلفی دارد که خود واژه فرهنگ (Culture) نیز از این زبان گرفته شده است و اینکه از منظر تاریخ ، فرهنگ فرانسه تحت تأثیر سلت‌ ها ، رومی ‌ها ، فرانک‌ ها و قبایل ژرمن  بوده و در گذشته در منطقه غربی آلمان به نام ” راین لند ”  واقع شده بوده است و اینکه مردم فرانسوی‌ غرور و تعصب بزرگی نسبت به ملت و دولت خود دارند و اغلب هر نظر منفی درباره کشورشان برای آن ‌ها یک توهین و بی احترامی تلقی می شود .

فرهنگ کشور فرانسه بیشتر با پاریس عجین شده و تبدیل به مرکز هنر، مد، معماری و آشپزی شده است. فرانسه و ‌به‌خصوص پاریس، نقش مهمی در فرهنگ و ادب اروپا در قرن هفدهم پیدا کرد و در قرن نوزدهم اثرات آن به‌تمامی نقاط جهان رسید. فرانسوی‌ها به‌خاطر اهمیتی که به زیبایی و آراستگی می‌دهند، ظاهر شیک و تمیز خود و کشورشان برای آن‌ها بسیار مهم است. نسبت به دولت، مردم و کشورشان تعصب خاصی دارند و هرگونه انتقاد و نظر منفی در مورد این موارد، موجب ناراحتی آن‌ها می‌شود. پیشقدم شدن در سلام و خداحافظی از دیگر خصوصیات برجسته آن‌ها است؛ به‌طوری که در آسانسور یا تاکسی هم این مورد را می‌توان به‌وضوح مشاهده کرد. از دیگر فرهنگ کشور فرانسه این است که صحبت‌کردن با تلفن در اماکن عمومی و بسته، به‌خصوص تاکسی را دوست ندارند. آن‌ها به‌شدت علاقه‌مند به کافه‌نشینی هستند و می‌توانند برای مدت طولانی در کافه نشسته و فقط قهوه سفارش دهند و این مورد از نظر گارسن و صاحب کافه ایرادی ندارد

آداب و رسوم سرو غذا و خوراکی :

غذا خوردن در فرانسه آداب و رسوم خاص خود را دارد. اگر به مهمانی و برای سرو شام دعوت شدید، طبق یک قانون نانوشته باید حداقل 15 تا 20 دقیقه دیرتر برسید و میزبان خود را به نحوی سورپرایز کنید اما برای سرو ناهار یا موقع سرو غذا در رستوران به هیچ وجه حتی یک دقیقه هم تأخیر نداشته باشید. موقع غذا خوردن چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست باید باشد و تا میزبان به شما نگفته که «بفرمایید»، شروع به خوردن نکنید. دست‌ها در حین غذا خوردن نباید روی پا قرار بگیرند. نان باید تکه تکه شود و همراه غذا میل شود. برای پاک کردن ته ظرف بسته به نوع غذا باید از چنگال استفاده کرده و با یک تکه نان بر روی سر چنگال ظرف خود را تمیز کنید. بعد از اتمام غذا خوردن نیز باید چاقو و چنگال را در موقعیت ساعت 4 بر روی بشقاب بگذارید تا میزبان بداند، تمایلی به غذا خوردن بیشتر ندارید.

کاهو خوردن هم جزو آداب و رسوم متنوع مردم فرانسه است که باید آن را به دور چنگال بپیچید. میوه را اصلا با پوست نخورید. مطمئن باشید همیشه موقع سرو غذا در مورد موضوعات داغ کشور صحبت خواهد شد و صحبت نکردن در مورد آن به معنای بی اهمیت بودن موضوعات کشور از جانب شما بوده و بی احترامی تلقی می‌گردد. یکی دیگر از آداب و رسوم متنوع مردم فرانسه موقع خوردن نوشیدنی است که آن را ولرم و نهایتا کمی سرد می‌خورند، پس اگر عادت به خوردن نوشیدنی سرد دارید باید حتما از صاحبخانه یا میزبان درخواست کنید. ضمنا هیچ موقع نوشیدنی الکلی را با یخ نخورید چون توهین تلقی می‌شود. اکثر مردم فرانسه هنوز که هنوز است چای یا قهوه خود را موقع صبح با یک کاسه کوچک می‌خورند و اصلا از فنجان استفاده نمی‌کنند. پس اگر به جایی دعوت شدید حتما به رسم آنها احترام بگذارید و اگر مهمان داشتید ابتدا بپرسید چایی خود را با کاسه میل می‌کنند یا خیر؟

شرکت آلت گروپ (دقایق سفر ایرانیان ) نماینده رسمی کشور دومینیکا فعالیت های خود در زمینه مشاوره و اخذ پاسپورت و شهروندی کشور دومینیکا

برخی از شرایط اخذ پاسپورت دومینیکا از لینک میتوانید مطالعه بفرمایید 

در صورت تمایل تماس کارشناسان ما با شما فرم مقابل را پر و ارسال کنید 

آداب هدیه دادن در فرانسه :

در صورتی که برای هدیه دادن در فرانسه، گل را انتخاب کردید حتما به تعداد فرد به جز عدد ۱۳ باشد که نشانه بدشانسی تلقی می‌شود. برخی از افراد مسن ممکن است گل‌های خاصی را نپذیرند نظیر زنبق سفید یا گل داوودی که در مراسم خاکسپاری به کار می‌رود، میخک قرمز که نشانه نیت بد است یا هر نوع گل سفیدی زیرا در مراسم عروسی به کار می‌رود. البته جوان‌ترها معمولا پیروی این قاعده نیستند و هر گلی را قبول می‌کنند. فرانسوی‌ها هنگام دریافت هدیه، آن را باز می‌کنند، پس تعجب نکنید.

آداب و رسوم ازدواج در فرانسه :

ـ یکی از مهم‌ترین آداب ازدواج در فرانسه پیشنهاد نامزدی از طرف پسر به دختر موردعلاقه است. بعد از پیشنهاد، خانواده‌ها کنار هم جمع شده و جشن می‌گیرند.

ـ بریدن روبان سفید ورودی کلیسا توسط عروس، مورد جالب بعدی است. روبان سفیدی را جلوی درب ورودی کلیسا می‌کشند تا عروس حین ورود آن را ببرد که نشان‎‌دهنده غلبه بر مشکلات، توسط عروس است.

ـ گل دادن توسط عروس و داماد به مریم مقدس برای حفظ آن‌ها، رسم دیگر کشور فرانسه است.


آداب پوشش و لباس در فرانسه :

پاریس مهد خانه‌های مد و فشن معروف مانند دیور، هرمس، لویی ویتون و شنل است. بسیاری از مردم فرانسه، لباس‌های ساده، حرفه‌ای و شیک می‌پوشند و وسواس بیش از اندازه به خرج نمی‌دهند. پیراهن‌های زیبا، کت، کت‌های بلند، دستمال گردن به عنوان لباس‌های متداول این کشور به حساب می‌آید.

آشپزی در فرانسه :

فرانسوی‌ها را به خاطر علاقه به غذا در دنیا می‌شناسند به طوری که هسته مرکزی زندگی تمام سطوح اجتماعی و اقتصادی فرانسه را غذا و نوشیدنی تشکیل می‌دهد و اکثر معاشرت‌های اجتماعی آنها در شام‌های طولانی صورت می‌گیرد. پنیرهای فرانسوی همه جای دنیا محبوب هستند. غذاها و نحوه‌ی طبخ آنها از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است و به نحوه‌ی آماده‌سازی و طبخ غذا و نیز آداب و رسوم غذا خوردن اهمیت می‌دهند. غذاها و سبک و سیاق آشپزی فرانسوی، امروزه در کشورهای غربی بسیار رواج یافته و محبوب است. با این حال آشپزی سنتی فرانسه رو به افول است و حدود ۷۰ درصد رستوران‌ها به جای مواد تازه که پایه و اساس فرهنگ غذای فرانسه را تشکیل می‌داد، از غذاهای آماده استفاده می‌کنند.