به وب سایت آلت گروپ خوش آمدید
  • تهران انتهای اتوبان شهید همت - بزرگراه شهید خرازی - بلوار نهاوند - میدان آرامش - مجتمع رزمال جنوبی - طبقه ۹ - واحد ۹۰۷ - شرکت دقایق سفر ایرانیان - آژانس آلت گروپ (مشاوره در خصوص دریافت شهروندی دومینیکا)
  • ٠٢١٤٠٤٤٨٩٠١
  • info@altgroupir.com
  • 10 تا 6 عصر

فرهنگ و آداب و رسوم مردمان هندوستان

 هند کشوری است با هزاران سنت و آداب و رسوم منحصر بفرد از جمله انواع مراسم سنتی و جشن‌ها و آیین‌ها و اعیاد و تعطیلات که دارای تقویم خاص هستند و براساس سال قمری مهمترین اعیاد در هند جشن دیوالی است و نیز از دیگر مراسم هندیان جشن روشنایی است که قریب به 8 میلیون هندی لامپ‌های کوچک و بزرگی را در این شب روشن می‌نمایند و همچنین هندیان مراسم آیین دویسرا در اولین روز ماه هندی (آشوین) که در آن مردم انواع رنگ‌ها را بر سر و صورت خود و دیگران می‌پاشند که در اصل با اینکار فصل تابستان را آغاز می‌ نمایند که برای بسیاری از گردشگران هند جذاب است.


جشن ها
دیوالی ، بزرگ‌ ترین و مهم‌ ترین تعطیلات در هند محسوب می شود و طی جشنواره‌ای ۵ روزه که به «جشن نور» شناخته می ‌شود ، چراغ‌های بی‌شماری را در شهر روشن می‌کنند که در واقع نماد روشنایی درونشان است که از آن‌ها در مقابل تاریکی و سیاهی‌ها محافظت می‌کند. در مذهب هندو آتش بسیار مقدس است و آتش نمادی از پیروزی خدا بر شیطان و پیروزی روشنی بر تاریکی می‌باشد.

 

گانش چاتوری هند

جشن گانش چاتوری به مدت یازده روز به مناسبت زاد روز لُرد گانش (خدای مذهب هندو ) برگزار می شود. نماد این خدا فیل می باشد و اگر به هند سفر کرده باشید به احتمال زیاد مجسمه هایی از او را در معابد مشاهده کرده اید.
این فستیوال شامل آماده کردن مجسمه هایی شبیه به این خدای هندو و برگزاری مراسم نیایش برای وی می باشد و در روز پایانی این جشن نیز مجسمه هایی از این خدا را در سراسر شهرهای بزرگ می گردانند. جشن گانش چاتوری از قرن نوزدهم میلادی بین هندوها رواج یافت. اگر زمان سفر شما با برگزاری این جشن هماهنگ بود، توصیه می کنیم که غذای سنتی که در طول این جشن سرو می شود را نیز بچشید که با نام موداک Modak شناخته می شود.

جشن هولی

جشن که در بین مردم دنیا به جشن رنگ هندی معروف است، یکی از هیجان‌انگیزترین جشن‌ها هم برای مردم هند و هم برای گردشگران خارجی محسوب می شود که در پایان زمستان برگزار می‌گردد. اگر مسافرت شمابه هند هم‌زمان با جشن رنگ شد حتماً خود را آماده لذت بردن، رنگی شدن و خیس شدن کنید؛ چراکه در این جشن هیچ‌کس نگران رنگی شدن لباس‌هایش نیست.
ماجرای جشن هولی از این قرار است که رنگهای گوناگون به صورت پودر در دسترس عموم قرار می گیرند و همه اجازه دارند که به دیگران در مکانهای عمومی رنگهای پودری پرتاب کنند. به خاطر وجود این رنگها در زمان جشن هولی سراسر هند پر می شود از شادی و رنگ. هولی در ابتدا جشنی برای پیروان هندو بود اما حالا به فستیوالی برای جذب گردشگران تبدیل شده است که به جز هند در برخی از کشورهای دیگر آسیای جنوب شرقی نیز برگزار می گردد.
این جشنواره هم مکانی خوب برای آشنایی با فرهنگ مردم هند است و هم یک جشن بهاری به شمار می آید. اما دلیل پاشیدن رنگ به یکدیگر در فستیوال هولی چیست؟ در حقیقت رنگ در این جشن نشانه‌ی عشق و محبت به شمار می آید و هندی ها در این زمان تلاش می کنند که عشق و شادی را رواج بدهند و شکرگزار وجود نعماتی که خدا به آنها داده باشند.

رسوم مخصوص و مهم مردم هند

بیشتر مردم در هند، گاو را موجودی مقدس می‌دانند و به همین دلیل، گوشت گاو را نمی‌ خورند و در بیشتر خانواده‌ها ، مردسالاری حاکم است و معمولا پسرهای جوان را در هند «برادر کوچک» صدا می‌زنند و همچنین هنگام صحبت کردن بهتر است زیاد در فاصله ‌ای نزدیک به مخاطبتان نایستید و برای کادو دادن، از رنگ‌های آبی ، قرمز و سبز استفاده کنید و همچنین از رنگ مشکی، به دلیل عصبانیت یا انرژی منفی که به طرف مقابل منتقل می‌کند استفاده نکنید ، رنگ سفید نیز برای مراسم ختم استفاده می‌شود و اینکه برای غذا خوردن یا گرفتن چیزی از هر دو دست یا دست راستتان استفاده کنید و همچنین سیگار کشیدن در حضور بزرگسالان بی‌ ادبی محسوب می‌شود.

جایگاه مرد و زن در خانواده ها

قرار گرفتن مرد به عنوان محور و همچنین وجود فشار ناشی از تهیه جهیزیه که ریشه در فقر اقتصادی مردم هند دارد، موجب شده تا بیشتر خانواده‏ها خواستار داشتن پسر باشند ، بطوری که تولد اولاد دختر را به عنوان نَحس یاد کرده و می‏کنند و این موضوع که بطور مستقیم بر نهاد خانواده نیز اثر گذاشته، موجب شده تا در جامعه هند اصولا برای مرد ارج بیشتری قایل شوند و به همین خاطر نیز به هنگام ازدواج اصولا خانواده دختر در تلاش برای پیدا کردن داماد مناسب باشد و در همین راه لازمه یافتن داماد مناسب و خوب، ارایه شرایط مناسب و خوب بوده و در نهایت انتخاب داماد با وضعیت طبقه، امکانات مالی و شرایط اجتماعی خانواده دختر رابطه پیدا کرده است و به هر تقدیر پیشنهاد ازدواج در هندوها اصولاً از جانب خانواده دختر مطرح می‏شود و پدر و مادر دختر، پس از انتخاب داماد به منزل او رفته و پیشنهاد را مطرح می‏کنند و در این هنگام دختر و پسر هیچ نقشی در رد یا قبول ازدواج نداشته و حتی همدیگر را تا قبل از مراسم ازدواج نیز نمی‏بینند.

در جنوب هند خانواده داماد پس از قبول عروس همراه با یک دست لباس به منزل دختر رفته و نظر نهایی خود را اعلام می‏کنند و در شرق هند یعنی ایالت پنجاب، خانواده داماد با یک قطعه جواهر همراه با لباس و با یک نوع ظرف نقره به منزل عروس می‏روند که به این رسم ” سگاتی ” نیز گفته می‏شود و در مجموع، مراسم مذهبی ازدواج عبارت است از مراسم نامزدی ، تعیین یک روز خوش یمن با تعیین ساعت و دقیقه برگزاری جشن عروسی که به آن مراسم استقبال از داماد توسط خانواده عروس گفته می‏شود ، تقدیم حلقه گل متقابل توسط عروس و داماد ، تحویل عروس به داماد ، قرار دادن دست عروس در دست داماد و چرخیدن هر دو با یکدیگر هفت مرتبه به دور آتش مقدس که همراه با چرخش عروس و داماد به دور آتش، روحانی هندو شروع به خواندن اوراد و سرودهای مذهبی از جمله «ودا»، «گریاسوتورا» و «سازیتیس» می‏ کند و در همین هنگام از روغن مخصوص که در دست دارد به داخل آتش می ‏ریزد.