به وب سایت آلت گروپ خوش آمدید
  • تهران انتهای اتوبان شهید همت - بزرگراه شهید خرازی - بلوار نهاوند - میدان آرامش - مجتمع رزمال جنوبی - طبقه ۹ - واحد ۹۰۷ - شرکت دقایق سفر ایرانیان - آژانس آلت گروپ (مشاوره در خصوص دریافت شهروندی دومینیکا)
  • ٠٢١٤٠٤٤٨٩٠١
  • info@altgroupir.com
  • 10 تا 6 عصر

نقاط دیدنی و تاریخی در هندوستان

تاج محل

تاج محل، مهم‌ترین جاذبه گردشگری، نگین مرمری انگشتری هند و تاجی جواهرنشان بر تارک آسمان آن است. مکانی شگفت‌انگیز که با اسرار فراوان و رازهای مگو که حس کنجکاوی تماشاگران را تحریک و با عظمت معماری خویش، ‌آنان را به تحسین و شگفتی وا می‌دارد. با این حال تنها بخشی از شهرت و عظمت و زیبایی تاج محل، در معماری ایرانی آن نهفته است. داستان عشق پر سوز و گدازی که در پس پرده تاج محل قرار گرفته،‌ آن را بیش از آنچه باید،‌ در مرکز توجه جهانیان قرار داده است.
دلدادگی «شاه جهان» امپراتور گورکانی هند به همسر ایرانی و محبوبش «ارجمند بانو بیگم» و قصه تلخ جدایی آنان بود که تاج محل را به سمبلی از عشق در جهان تبدیل کرد. اتفاقی که سالانه گردشگران بسیاری را برای لمس واقعیت و تماشای عظمت عشق،‌ راهی هند و شهر آگرا می‌کند. این محبوبیت و شهرت فراوان و منحصربه‌فرد، تاج محل را در فهرست عجایب هفتگانه جدید دنیا قرار داد و نامش را در میراث جهانی یونسکو به ثبت رساند.

قلعه سرخ دهلی
که به نام لال قلعه دهلی نیز مشهور است، جواهری با ارزش، بازمانده از دوران مغول‌ها است. در سال ۱۶۳۸، هنگامی که شاه‌ جهان پایتخت را از آگرا به دهلی منتقل کرد، دستور ساخت‌وساز قلعه سرخ را با استفاده از تجربه‌ی ساخته‌های قبلی صادر کرد. از همین رو این مکان به طرز قابل توجهی با نمونه‌های همتایش در آگرا متفاوت ساخته شده است. ورودی تاثیرگذار قلعه با نام دروازه لاهور که حتی از دروازه‌ی دهلی هم بزرگ‌تر است، توسط امپراتور برای جشن‌های تشریفاتی استفاده می‌شد. چراغانی و نورپردازی‌های ویژه‌ی قلعه هنگام شب به همراه موسیقی مخصوص، ۳۰۰ سال تاریخ را پیش روی بازدیدکنندگان زنده خواهد کرد. با توجه به ارزش تاریخی، معماری و فرهنگی، قلعه سرخ دهلی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

قلعه امبر

که با نام قصر امبر نیز شناخته می‌شود، در شهر امبر، در ۱۱ کیلومتری جیپور قرار گرفته است و یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های راجستان است. دژ را ، راجامان سینگ اول در قرن شانزدهم ساخت که المان‌های متنوعی از سبک‌های مختلف معماری منطقه را دارا است و از نظر معماری، شاهکار محسوب می‌شود. تک تک جزییات دژ مانند ستون‌ها، دیوارنگاره‌های باشکوه و آثار هنری ساخته شده با شیشه، عاج و چوب صندل، همگی به تنهایی جاذبه‌هایی ارزشمند و دیدنی هستند. این دژ با هیچ کدام از آثار به‌جا مانده از آن دوران، قابل مقایسه نیست. از بالای قلعه امبر می‌توانید چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از تپه‌های اطراف و شهر ببینید. از این قلعه به‌عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم‌های بالیوودی نیز استفاده کرده‌اند. با توجه به ارزش تاریخی و معماری، قلعه امبر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کاخ جهانگیر

که به نام جهانگیر محل نیز از آن نامبرده می شود، بزرگ‌ترین کاخ ساخته شده در قلعه آگرا به‌شمار می‌‌رود و به دستور اکبر شاه ساخته شده است. او قصر منحصربه‌فردی برای پسر مورد علاقه خود، جهانگیر می‌خواست و از همین رو، آن را کاخ جهانگیر نام نهاد. قصر جهانگیر ترکیب منحصربه‌فردی از سبک‌های معماری هند و آسیای مرکزی را نشان می‌دهد. به‌عنوان بخشی از قلعه آگرا، این کاخ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

معبد ویجایا ویتالا

معبد ویجایا ویتالا در هامپی، روستایی در نارناتاکای شمالی قرار دارد. این معبد در قرن پانزدهم ساخته و وقف خداوندگار ویشنو شده است. نکته‌ی جالب این معبد، ۵۶ ستون موزیکال آن است. چندین دروازه، برج و دیوار مرکب این معبد، نمونه‌ای عالی از معماری دراویدی هستند. مجموعه‌ی این معبد شامل چندین عمارت، تالار و معبد می‌شود. ارابه‌ی سنگی موجود در این مجموعه نیز بسیار مشهور است و نماد گردشگری کارناتاکا به‌ حساب می‌آید. معبد ویجایا ویتالا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

مجموعه معابد خاجوراهو

که در ایالت مادیا پرادش هند قرار دارد و بین سال‌های ۹۵۰ و ۱۱۵۰ میلادی توسط پادشاهان سلسله‌ی چاندلا ساخته شده است. این مجموعه‌ شامل ۲۵ معبد می‌شود که در محوطه‌ای به مساحت حدودی ۲۳.۵ کیلومتر مربع قرار گرفته‌اند. شهرت این مجموعه به دلیل وجود مجسمه‌های مختلف است. این مجسمه‌ها از ماسه‌سنگ‌هایی با سایه‌های صورتی،‌ زرد کمرنگ و زرد نخودی ساخته شده‌اند و به جای ملات با استفاده از اتصال کام و زبانه به یکدیگر متصل شده‌اند. هر یک از معبدها یک ورودی، تالار و خلوتگاه دارد و نمای بیرونی آن‌ها به زیبایی با حکاکی‌های پیچیده‌ای تزئین شده است. این حکاکی‌ها نشانگر سبک زندگی سنتی زنان در قرون وسطا و همچنین زندگی روزمره‌ی موسیقی‌دان‌ها، کشاورزها، کوزه‌گرها و سایر مردم است. مجموعه معابد خاجوراهو در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

غارهای الفنتا

مجموعه ای از غارهای سنگی را شامل می‌شود که در دل کوهی در جزیره الفنتا حجاری شده‌اند و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌اند. قدمت این مجموعه به قرن پنجم برمی‌گردد و متشکل از پنج معبد هندو و دو غار معبد بودایی است که تا سده‌ی ۱۵۰۰، جزو مناطق زیارتی شهر بودند. البته بعضی از این سازه‌ها امروزه به ویرانه تبدیل شده‌اند؛ اما این مجموعه هنوز هم به خاطر تندیس‌های خاص، معماری و ارزش تاریخی و فرهنگی، جزو بهترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های شهر است.

 

غارهای آجانتا

غارهای آجانتا در کنار غارهای آلورا برای قرن‌ها، مکان‌های شگفت‌انگیزی برای بازدید بوده‌اند. مجسمه‌ها و نقاشی‌هایی که در گوشه‌وکنار این غارهای باستانی پیدا شده‌اند، سفری مسحورکننده به گذشته را برای بازدیدکنندگان رقم خواهند زد. حدود ۲۹ غار در آجانتا وجود دارد که در فاصله‌ی قرن‌های دوم قبل از میلاد تا ششم پس از میلاد ساخته شدند و همگی به آیین بودا اختصاص دارند. در یکی از این غارها می‌توان سنگ‌نگاره نقاشی‌شده‌ای از دوره ساسانی را مشاهده کرد. در غارهای آجانتا واقع در شمال غربی حیدر آباد، تصویر هیئت اعزامی خسرو پرویز به هند نیز حک شده ‌است. غارهای آجانتا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.