دومینیکا کجاست ؟

در این مقاله میتوانید اطلاعاتی زیادی درباره ی محل جغرافیایی دومینیکا و قسمت های مختلف آن به دست آورید.

دومینیکا کجاست ؟ کشور دومینیکا جزیره ای به وسعت 751 کیلومتر مربع می باشد که در قاره ی آمریکا واقع شده است. این جزیره در حوزه ی دریای کاراییب و در کنار جزایر دیگر کاراییب قرار دارد.  همسایگان جزیره دومینیکا جزایر گوادلوپ و مارتینیک هستند که جزیره ی گوادلوپ در شمال و جزیره ی مارتینیک در جنوب دومینیکا قرار دارد.

دومینیکا کجاست
موقعیت جغرافیایی دومینیکا

نام رسمی این کشور  commonwealth of dominica  است که به اختصار به آن دومینیکا میگویند. با این حال این کشور القاب زیادی دارد ، از لحاظ طبیعت بکری که دارد به آن جزیره ی طبیعت کاراییب میگویند و همچنین جوان ترین جزیره ی آنتیل کوچک و جزو جزایر بادپناه است .
نکته : جزیره ی دومینیکا را نباید با جمهوری دومینیکن اشتباه گرفت.

جمعیت دومینیکا

جمعیت این کشور طبق سرشماری ای که در سال 2016 انجام شده 73000 نفر اعلام شده است . پرجمعیت ترین استان دومینیکا کجاست ؟ استان سنت جورج به مرکز شهر روسو ، یعنی پایتخت دومینیکا با  21000 نفر جمعیت ، پر جمعیت ترین استان دومینیکا است . همچنین کم جمعیت ترین استان سنت پیتر  با 1400 نفر جمعیت است.

پایتخت دومینیکا روسو (roseau) می باشد که جزء استان سنت جورج است.
در دومینیکا به جای استان از کلمه ی پریش (parish)  استفاده می کنند . این کشور 10 استان دارد  که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

استان های دومینیکا کجاست

  1. پریش سنت اندرو  (st Andrew parish) با جمعیت 9700 نفر و وسعت 179.9 کیلومتر مربع به مرکز شهر وسلی (Wesley)
  2. پریش سنت دیوید (st David parish)  با جمعیت 6300 نفر و وسعت 125.8 کیلومتر مربع به مرکز شهر روزلی (Rosalie)
  3. پریش سنت جورج (st george parish) با جمعیت 21500 نفر و وسعت 56.2 کیلومتر مربع به مرکز شهر روسو (roseau)  که پایتخت دومینیکا است.
  4. پریش سنت جان (st john parish) با جمعیت 6600 نفر و وسعت 59.1 کیلومتر مربع به مرکز شهر پورتسموث (Portsmouth)
  5. پریش سنت جوزف (st joseph parish) با جمعیت 5800 نفر و وسعت 118.4 کیلومتر مربع
  6. پریش سنت لوک (st luke parish) با جمعیت 1800 نفر و وسعت 10.8 کیلومتر مربع به مرکز شهر پوینت میشل (pointe michel)
  7. پریش سنت مارک (st mark parish) با جمعیت 1900 نفر و وسعت 13.5 کیلومتر مربع به مرکز شهر سوفیر (soufiere)
  8. پریش سنت پاتریک (st patrick parish) با جمعیت 7900 نفر و وسعت 86.7 کیلومتر مربع به مرکز شهر گراند بی (grand bi)
  9. پریش سنت پائل (st paul parish) با جمعیت 10000 نفر و وسعت 66.4 کیلومتر مربع به مرکز شهر پونت کس (pont Classe)
  10. پریش سنت پیتر (st peter parish) با جمعیت 1500 نفر و وسعت 34.2 کیلومتر مربع به مرکز شهر کولیهاوت (colihaut)

تاریخچه دومینیکا

کشف جزیره دومینیکا

در قرن 15 ام جزیره ی دومینیکا یک جزیره با طبیعت بکر و حاصل خیز و کاملا دست نخورده بود. در تاریخ 3 نوامبر 1493 ، که اکنون روز ملی دومینیکا نیز هست ،توسط کریستوف کلمپ کشف کرد که کشور دومینیکا کجاست .
در زبان لاتین کلمه ی دومینیکا به معنی روز یکشنبه است. جالب است بدانید که چون کریستوف کلمپ در روز یکشنبه جزیره را کشف کرد ، نام جزیره را نیز یکشنبه گذاشت که همان دومینیکا به زبان لاتین است.

شروع استعمار – دلیل استعمار دومینیکا کجاست ؟

در آن زمان جزیره به دست بومیان سرخ پوست کاراییبی بود . بعده ها در قرن 16 که اسپانیایی ها فهمیدند دومینیکا کجاست و از این جزیره ی بکر مطلع شدند ، کشتی های اسپانیایی گروه گروه به این جزیره آمده و لنگر می انداختند و در تلاش برای استعمار دومینیکا بودند ولی بومیان جزیره به آنها اجازه استقرار و سکونت را نمی دادند و اسپانیایی ها را ناکام گذاشتند.

دومینیکا کجاست
تاریخچه دومینیکا

ورود انگلستان و فرانسه

 در قرن 17 میلادی فرانسه از وجود این جزیره ی زیبا و دست نخورده مطلع شد و در سال 1642 مروج دینی به این کشور ارسال کرد. از آنجایی که انگلستان هم قصد ورود به این طبیعت دست نخورده را داشت  انگلستان و فرانسه با همدیگر توافق کردند تا از پتانسیل این منطقه به طور مشترک بهره برداری کنند . سلطه  و بهره برداری فرانسه تا قرن 19 ادامه داشت  و کم کم انگلستان در سال 1805 به طور کامل استعمار این کشور را به دست گرفت. در این سال گروه های زیادی از انگلستان به این کشور آمده و صادرات شکر و قهوه و غلات را به کشور های اروپایی آغاز کردند و همچنین در دومینیکا فروش برده را رواج دادند.

امروزه اکثر جمعیت دومینیکا از نسل همان برده هایی هستند که در  قرن 18 توسط انگلستان به دومینیکا آورده شدند و تعداد خیلی کمی از جمعیت دومینیکا را مردم کاراییبیایی اصیل تشکیل می دهد.

استقلال دومینیکا

انگلیس سالهای زیادی  در این جزیره قدرت داشت و با پتانسیل این کشور تجارت می کرد . در جنگ جهانی اول تمامی اهالی جزیره به جنگ زیر پرچم انگلیس فرا خوانده شدند و برای انگلستان جنگیدند و در جنگ جهانی دوم نیز به صورت داوطلبانه عضو ارتش شدند . ولی در نهایت در سال 1958 انگلیس هم همانند فرانسه از دور قدرت و سلطه بر این کشور خارج شد و در سال 1978 کشور مستقل دومینیکا به وجود آمد.

چون دومینیکا زمانی مستعمره ی فرانسه بوده  به آن دومینیکای فرانسه هم می گویند . به دلیل اینکه مستعمره ی انگلستان هم بوده امروزه جزء کشور های مشترک المنافع است. زبان رسمی دومینیکا انگلیسی است ولی از زبان های فرانسوی و زبان بومی دومینیکا هم برای مکالمه استفاده می شود. طوطی شاهی پرنده ی ملی جزیره است . در پرچم این کشور هم به زیبایی قرار گرفته و تنها زیستگاه  طوطی شاهی دومینیکا است.

مذهب مردم دومینیکا

دومینیکا کجاست
کلیسایی در پریش سنت مارک

مذهب بیشتر مردم این کشور کاتولیک رم هست. مذهب های مسیحیت ، امپریتوالیسم ، بودیسم ، هندوییسم ، اسلام ، بهایی و آگنوستیسیزم و غیره در این کشور وجود دارند .در این کشور های کلیساهای زیبای بسیاری وجود دارد.

نقطه قدرت اقتصاد دومینیکا کجاست؟

ارز کشور دومینیکا دلار شرق کاراییب است که تقریبا یک سوم دلار امریکا ارزش دارد. دومینیکا جزء کشور های ثروتمند جهان نیست ولی اقتصاد این کشور از سال 2005  تا به امروز به طرز خیلی استثنایی و چشمگیری رشد داشته. این کشور با صنعت گردشگری ، ساخت و ساز  و صادرات میوه ، که امروزه یکی از قوی ترین صادر کننده های موز در جهان هم هست ، توانسته پله های رشد اقتصادی را با سرعت طی بکند.

دومینیکا کجاست
اقتصاد دومینیکا

صادرات این کشور موز ، میوه های استوایی ، غلات ، قهوه و صابون است که به قاره اروپا ، قاره آمریکا و قاره آسیا صادر می شود.همچنین از جمله فعالیت های اقتصادی پولساز این جزیره هتلداری  و توریسم می باشد.

کشور دومینیکا جزء کشور های مشترک المنافع ، عضو بانکداری جهانی و عضو صندوق بین المللی پول است . و شرکت های این کشور به مدت 20 سال  معاف از مالیات هستند. کشور دومینیکا 25000 نفر نیروی کار دارد و نرخ بیکاری 20 % است .میانگین سنی 29 سال است و 87% مردم سیاهپوست هستند. فرودگاه های اصلی این کشور کنفیلد و ملویل هال است.

سیاست دومینیکا

ارکان سیاست کشور دومینیکا شامل دولت و مجلس قانونگذاری یا همان مجلس نمایندگان است. در قانون این کشور رییس جمهور توسط مجلس نمایندگان برگزیده می شود . و رییس جمهور ریاست حکومت را بر عهده می گیرد.دوره ی ریاست جمهوری در دومینیکا برخلاف اکثر کشور های دنیا 5 ساله است . نخست وزیر این کشور نیز توسط رییس جمهور انتخاب می شود که ریاست دولت را برعهده می گیرد . رییس جمهور با همفکری نخست وزیر اعضای کابینه را انتخاب می کنند.

تعداد اعضای مجلس 30 نفر هستند. 21 نفر آنها توسط آرای مردمی انتخاب می شوند و واد مجلس می شوند. و 9 نفر دیگر که سناتور نامیده می شوند توسط رییس جمهور و نمایندگان مجلس رای گیری می شوند. دوره ی نمایندگان مجلس نیز مانند رییس جمهور پنج ساله است .

طبیعت دومینیکا

طبیعت دومینیکا یکی از نقاط قوت این کشور است که در نوع خود بی همتا است. اگر ادمی اهل سفر و طبیعت گردی باشید این جزیره برای شما پر از مناظر ناب و فوق العاده است. این جزیره دارای سواحل زیبای ماسه ای متعددی است که هر کدام آنها بی مانند و منحصر به فرد هستند. سواحلی که در آنها جت اسکی می کنند و غواصانی زیادی از سراسر دنیا برای غواصی در سواحل خاص آتش فشانی اش به آنجا می آیند.

جنگل های گرمسیری و بارانی بسیار سر سبز و متراکم این جزیره از معدود زیست گاه های حیوانات وحشی و پرندگان زیادی می باشند.  و همچنین گیاهان بسیاری در این جزیره می روید.این جنگل ها خانه ی دوم جنگل های داغ جهان است و دارای حجم بسیار زیاد از جنگل است.

یکی دیگر از چشمگیر ترین طبیعت های دومینیکا آتش فشانی بودن این جزیره است که باعث جذب توریست زیادی شده است . آتش فشانی بودن جزیره باعث پدید آمدن سواحل خاصی در این جزیره شده که محل فوق العاده ای برای غواصی می باشند . همچنین آتش فشانی بودن دومینیکا باعث پدید آمدن چشمه های آب گرم زیادی در این جزیره شده که دومین چشمه ی آب گرم بزرگ دنیا هم جزو آنهاست.

آب و هوای دومینیکا

این جزیره دارای کوه های متعدد زیبایی است . آبشار های بلند و بسیار پر آبی نیز در میان آنها یافت می شود.  مانند آبشار ویکتوریا که بسیار دیدنی است و یکی از زیباترین آبشار ها در جهان است. از لحاظ آب و هوا این جزیره دارای آب و هوای گرمسیری می باشد . در طول سال دمایی بین 28 الی 32 درجه را دارد. این جزیره تجربه ای لذت بخش برای هر 4 فصل سال را به همراه دارد. ولی در زمستان محل بسیار خوبی برای فرار از سرما و استفاده از آب و هوای معتدل دلچسبش می باشد.

برخی از ماه های سال در دومینیکا دارای بارش های شدید و سنگین می باشد که گاهاسیلاب هایی را ایجاد می کندو به کشاورزی جزیره لطمه می زند . در اواخر تابستان ها احتمال طوفانی شدن هوا وجود دارد. اسم های زیادی برای این جزیره وجود دارد ، جزیره ی طبیعت کاراییب ، بهشت استوایی ، و همه ی این القاب به این خاطر است که قطعا دومینیکا یکی از زیباترین نقاط جهان است و طبیعت دست نخورده اش همه را  تحت تاثیر قرار داده.

شما با اقامت در دومینیکا یا سفر به آن هر روز شاهد چشم انداز های بکر استوایی و رنگین کمان هایی بزرگ  خواهید بود. وجود  کوه های آتش فشانی ، دریاچه های آب شیرین ، رودخانه ها و پارک های ملی متعدد ،آبشار ها ، دریاچه ها ، دره ها ، تپه های مرجانی و چشمه های آب گرم باعث شده دومینیکا یک محل طبیعت گردی بی پایان برای مهمانانش باشد و هر روز اکوتوریسم در این کشور رواج بیشتری پیدا کند .

جاذبه های گردشگری دومینیکا

دومینیکا جاذبه های فراوانی دارد . بسیاری از این جاذبه ها جاذبه های طبیعی است. و بسیاری از این جاذبه ها جاذبه های فرهنگی و تاریخی است که نمیتوان از آنها چشم پوشی کرد.در ادامه می خواهیم بگوییم جاذبه های گردشگری دومینیکا کجاست  و آنهارا برای شما شرح دهیم .

موزه ی ملی دومینیکا کجاست

این موزه یک ساختمان نارنجی با قدمت200 ساله است که در سال 1810 در دو طبقه  ساخته شده است.این موزه که  در 1810 متعلق به اداره ی پست بوده و همچنین مرکز تجارت برده نیز بوده در شهر روسو یعنی پایتخت این کشور واقع شده و درست روبروی بازار قدیمی روزانو قرار دارد . در این موزه عکس های تاریخی بسیاری وجود دارد که مروری بر تاریخ و مردم دومینیکا است . همچنین برای بازدید کنندگانی که کتاب راهنمای جزیره را در اختیار ندارند بسیار مفید است.مورخ مشهور کاراییب ، اقای لنوکس هونیچرچ نقش مهمی در ساخت بایگانی های این موزه داشته.

دومینیکا کجاست
موزه ی ملی دومینیکا

در این موزه موارد بسیاری برای مشاهده وجود دارند. در این موزه تقویم زمانی جزیره وجود دارد. می توانیم با تاریخ اجتماعی، زمین شناسی ، فرهنگ جزیره ، باستان شناسی  آشنا شویم . همچنین میتوانیم عکس های قدیمی و نمونه های از پرندگان و ماهی های جزیره ، مجسمه های چوبی و آلات موسیقی بومی جزیره را مشاهده کنیم. در این موزه یک گرز نقره ای وجود دارد که 200 سال قبل توسط فرماندار اول انگلستان اهدا شده است. همچنین در پله های این موزه می توانید شاهد پرتره ی زیبای ملکه ی ویکتوریا باشید.

بلیط ورودی این موزه 3 دلار آمریکا ااست و در روز های یکشنبه تعطیل می باشد.

باغ گیاه شناسی  دومینیکا کجاست

 باغ گیاهشناسی دومینیکا یک باغ 40 هکتاری شامل درختان ارکیده ، نخل های مختلف ، و درخت هایی ناشناخته و بدون نام است . همچنین دارای 50 توع گیاه بومی است . این پارک در شهر روسو قرار دارد و بزرگترین منطقه ی فضای سبز این شهر است. در سال 1979  یکی از بهترین باغ های گیاه شناسی در منطقه کارایب بود. ولی در طوفان دیوید 1979 به شدت آسیب دید. پس از بازسازی امروزه یکی از مراکز تحقیقات حقاظت از دومینیکا است.

باغ گیاه شناسی
باغ گیاه شناسی دومینیکا

ورودی این باغ رایگان است و و این پارک با درختان قدیمی خیره کننده اش مکانی عالی برای پیاده روی ، تفریح و جشن است. بودن در این محیط بسیار آرامش بخش است. همچنین تماشای درخت معروف و عظیم بائوباب که یک اتوبوسه مدرسه را در زیر خود له کرده حیرت آور است.

بازار قدیمی روزانو در دومینیکا کجاست

بازار قدیمی روسو معروف به old market plaza  بازاری در روسو است که در ساحل واقع شده است. این بازار یک میدان سنگ فرش شده با معماری قدیمی است که بقایای گذشته را نشان می دهد . و در 300 سال گذشته یک مرکز حیاتی بوده است. این میدان فعالیت زیادی را پوشش می داده از محل انجام جلسات سیاسی گرفته تا تجارت برده و فروش کالاهای کشاورزی مردم دومینیکا.

بازار قدیمی روزانو
بازار قدیمی روزانو

در زمان استعمار یک بازار پررونق برای تجارت دومینیکایی ها با جزایر اطراف بوده که در خرید و فروش کالا و برده انجام میشده. در سال 1988 به عنوان یک مرکز صنایع دستی بازسازی شد. امروزه دکه های زیادی برای فروش جواهرات دست ساز ، تی شرت ، ادویه جات ، صنایع دستی ، سوغاتی و غرفه های چوبی مملو از میوه های گرمسیری ، ادویه ، قهوه ، کالاهای چرمی ، سبد های بافته شده و غیره است که  توجه مسافران کشتی های بزرگ که در بندر پیاده می شوند را به خود جلب میکند.

این بازار مکانی است که در دفترچه ی خاطراتتان ماندگار می شود و هیچ وقت آنرا فراموش نخواهید کرد.

سخن اخر

با خواندن این مقاله دیگر میدانید دومینیکا کجاست و آشنایی زیادی با دومینیکا و قسمت های مختلف آن پیدا کرده اید. دومینیکا کشوری با آب و هوای فوق العاده ، مردمی خون گرم ، و شرایطی فوق العاده برای زندگی می باشد.
آلت گروپ سیتیزنشیپ تنها نماینده ی رسمی دولت دومینیکا در ایران است  .

در صورت تمایل برای اخذ پاسپورت دومینیکا به صفحه ی اخذ پاسپورت دومینیکا مراجعه کنید . همکاران ما در بخش های پشتیبانی صبورانه پاسخگوی شما خواهند بود و به شما در اخذ پاسپورت مشاوره ی حرفه ای خواهند داد.

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. برای خواندن مقالات دیگر می توانید به وبلاگ ما سر بزنید. تیم تحریریه آلت گروپ سیتیزن شیپ

مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
پاسپورت دوم

بهترین روش اخذ پاسپورت دوم

احتمالاً شما هم از اطرافیان خود شنیده‌اید که می‌گویند پاسپورت دوم دارند. ولی شاید ندانید که به چه صورت می‌توان آن را دریافت کرد و سؤالات دیگری از قبیل اینکه آیا دریافت آن سخت یا آسان است؟ هزینه‌های آن چه مقدار است؟ از چه روش‌هایی می‌شود آن را دریافت کرد؟ و موارد دیگری ذهن شما

مزایای پاسپورت دومینیکا

مزایای پاسپورت دومینیکا

اگر به دنبال دلایل کافی برای مهاجرت به دومینیکا می گردید این مقاله برای شماست. شرکت آلت گروپ نماینده رسمی دولت دومینیکا در ایران است . در این مقاله قصد دارد تا اطلاعاتی در رابطه با مزایای پاسپورت دومینیکا به شما بدهد. در این مقاله دلایلی که ارزش پاسپورت دومینیکا را مشخص می کند را

کار در دومینیکا

کار در دومینیکا

کار در دومینیکا برای افرادی که علاقه به کار در خارج از کشور را دارند پیشنهاد خوبی است. دومینیکا جزیره ای در قاره ی آمریکا است که در دریای کاراییب قرار دارد. این کشور یک کشور بسیار سرسبز و پر از زیبایی های طبیعی است که در چند سال اخیر به شدت در حال رشد

دومینیکا کجاست

دومینیکا کجاست ؟

در این مقاله میتوانید اطلاعاتی زیادی درباره ی محل جغرافیایی دومینیکا و قسمت های مختلف آن به دست آورید.

اسکرول به بالا